top of page

Bolest hlavy

Přiložená videa

úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg

Naše optiky

Optika Sokolov.jpg
úvodní foto na video.jpg
Optika Chodov.jpg

Bolest hlavy je velmi častou bolestí, kterou způsobují oči. Při některých bolestech si lidé uvědomují, že tuto bolest by mohli způsobovat oči. Některé bolesti hlavy, ale lidé často nepřisuzují očím. Při měření zraku poté velmi často přicházíme na to, že tato bolest je očima způsobená. My si ukážeme na kterých místech hlava z očí bolí.

Únava očí, bolest očí, únava celková po celém dni v práci a bolesti hlavy. To jsou nejčastější problémy, které nám lidé popisují. Bolest hlavy může mít velké množství příčin a příznaků. My si dnes popíšeme ty bolesti hlavy, které souvisejí s očima a řekneme si proč tomu tak je. Popíšeme si také co dělat pro to, aby Vás hlava nebolela.

Kde bolí hlava z očí?

Nejčastější místa, kde bolí hlava z očí:

- oči samotné (může to být bolest očí, slzení očí, pálení očí, zarudnutí očí nebo jiný diskomfort v očích)

- nadočnicové oblouky

- v zadní částech hlavy (důvodem je centrum zraku, které je v těchto místech)

Tyto bolesti bývají velice nepříjemné a poměrně hodně časté. Jak už jsme si řekli, lidé často navíc neví, že tyto bolesti souvisejí s očima. Těmto problémům se věnujeme při měření zraku.

Mezi nejčastější příčiny, proč bolí hlava z očí patří: špatné osvětlení při dlouhodobé práci, již nedostačující (nebo neměřené) dioptrie na dálku, případně špatně korigovaná nebo nekorigovaná presbyopie nebo pre-presbyopie a tedy špatně udělané (nebo neudělané) brýle na blízko.

Co dělat, aby Vás hlava nebolela?

První si můžete zkusit odpovědět na otázku, kdy Vás hlava bolí.

 

Například pokud pracujete hodně v práci na blízko (PC, čtení, vyplňování formulářů atd.) je pravděpodobné, že bolest bude způsobená presbyopií, nebo pre-presbyopií. Není to však úplně pravidlem, protože se může stát, že i základní dioptrie nemusí být správné, nebo že je problém v nedostatečném osvětlení místnosti ve které pracujete.

Uveďme si jiný příklad: sedíte v práci u PC a první hodina práce je pohodlná. Druhá a třetí jsou ještě také celkem v pořádku, ale následně Vás začíná bolet hlava nebo oči a začínáte pociťovat únavu. Toto je klasický příklad Pre-presbyopie, toto je většinou první pociťování problémů s viděním na blízko.

Může se ale také stát, že Vás hlava bolí nepravidelně a přichází nečekaně. Stává se to. Někdy ráno, někdy přes den, někdy večer. Pokud je to z očí tak je to většinou z důvodu, když jsou oči dlouhodobě nějakým způsobem namáhány. 

Řešením, pokud máte kterýkoli z těchto problémů, je přijít na měření zraku. Při měření zraku zjistíme důvod, kvůli kterému Vás hlava bolí. Dále Vám navrhneme řešení, jak tuto bolest hlavy řešit. Pokud by se nám něco nezdálo z lékařského hlediska doporučímě Vám, návštěvu očního lékaře. Ve většině případů však problém s bolestí hlavy vyřešíme přímo my při měření zraku a následné korekci.

bottom of page