top of page

Nedokázání zaostřit na blízko

Naše optiky

Optika Sokolov.jpg
Optika Chodov.jpg

Přiložená videa

úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg

Stává se Vám, že máte problémy při dívání se na blízko? Dělá problémy práce na počítači, čtení, vyplňování papírů nebo práce na mobilním telefonu? Může to být způsobeno Presbyopií nebo pokud zatím vše přečtete, ale po delším čase práce na blízko máte problémy s bolestí hlavy, očí, únavou nebo jiným diskomfortem při práci může tyto problémy mít za následek Pre-presbyopie.

"Nemoc krátkých rukou"

Pokud si budeme povídat o nedokázání zaostřit na blízko můžeme začít heslem: "Nemoc krátkých rukou" které samozřejmě nepatří zrovna do odborné terminologie optometristů a očních optiků, nicméně už poměrně zlidovělo a je poměrně trefné.

Pokud začínáte mít problémy například se čtením, dáváte si text, který čtete, do větší a větší vzdálenosti. Často si takto text oddalujete a ani si to neuvědomujete. Dojdete do stádia, kdy už byste si museli text dát opravdu hodně daleko, tak daleko, že už Vám Vaše ruce nestačí, abyste si do nich daný text dali. Proto se tomuto problému říká: "Nemoc krátkých rukou"

Příznaky

Kromě tohoto oddalování také mohou nastupovat bolesti hlavy a očí při čtení, slzení očí, pálení očí, nebo jiný diskomfort v očích. Může také přicházet na řadu to, že nepřečtete text, který chcete přečíst.

Pokud máte správně dioptrie na dálku bude nejspíše problém s nedostatečnou akomodací (akomodace = schopnost oka zaostřit na blízko) a tedy přichází na řadu Presbyopie nebo Pre-presbyopie. Opravdu jen velmi okrajově si vysvětlíme rozdíl mezi těmito komplikacemi:

Presbyopie: problémy se čtením, text je rozmazaný od chvíle co se do blízka podíváte

Pre-presbyopie: Text je ostrý, ale po více hodinách práce na blízko Vás bolí hlava, oči, jste unavení, pálí nebo slzí Vás oči nebo se objevuje nějaký jiný problém.

Řešení

Existuje více možností jak tyto problémy řešit:

Více brýlí a přehazovat: Máte zvlášť brýle na dálku a blízko (případně další brýle na stř. vzdálenost - PC, práce na 80 cm atd.) a přehazujete brýle podle toho, jaké brýle zrovna potřebujete

Multifokální brýle: V těchto brýlích máte dioptrie jak na dálku tak na střední vzdálenost tak i na blízko. Jedny brýle na všechny vzdálenosti. Velkou výhodou je, že se multifokální brýle dají v našich optikách vyzkoušet. A vy tak zjistíte, dříve než si brýle pořídíte, jak se přes brýle dívá. Na brýlích není poznat, že jsou dělány na více vzdáleností.

Bifokální brýle: Brýle, které mají viditelný segment na blízko. Jsou určené na blízko (kolem 40 cm) a dálku (nad 5 m)

Kancelářské brýle: Brýle podobné multifokálním brýlím, které však neslouží na koukání na dálku, ale pouze na střední vzdálenost (PC, práce na 1 m, hovoření s klientem) a na blízko

"Úlevové" brýle: Brýle určené pro pohodlnější dlouhodobou práci na blízko pro Pre-presbyopy.

bottom of page