top of page

Oftalmolog, optometrista. Kdo je kdo?

Pokud jste již museli někdy řešit problém se špatným viděním, možná jste se setkali i s pojmy optometrista a oftalmolog. Co tyto pojmy znamenají a co vlastně děláme pro Váš zrak my, optometristé?

Na úvod si rozebereme tyto dva pojmy, co o nich říká literatura
Oftalmolog (oční lékař): Tito odborníci se zaměřují na zdraví očí, schopnost vidění, onemocnění a stavů, které se mohou vyskytnout ve vizuální oblasti.
Optometrista: Odborníci v tomto oboru se zaměřují na vyšetření ''pouze'' korekce očí a její vjem, jak jej vyhodnocuje náš mozek.

 

Velice pěkně rozdíl mezi optometristou a oftalmologem popsala MUDr. Klára Marešová, Ph. D. v přiloženém videu:
''Mezi těmito obory je docela velký rozdíl. Úplně první je v tom, že každý vystudoval jinou vysokou školu. Oftalmolog vystudoval lékařskou fakultu, kdežto optometrista vystudoval přírodovědeckou fakultu, a vždycky říkám pacientům, že optometrista je ten, který jim perfektně předepíše, doporučí i udělá brýle, protože studuje pět let (u bakalářského studia tři roky - pozn. autora), aby tohle perfektně uměl, kdežto lékař studuje šest let na to, aby se na závěr svého studia teprve rozhodoval jestli bude očař a nebo třeba chirurg, internista, takže během studia my nejsme na to oční zaměřeni, kdežto optometrista je celých pět let zaměřený na optiku a ''očařinu''. Optometrista je asi trošku více i fyzik, protože rozumí veškeré té lomivosti v tkáních... a ''očař'' je spíše ten, který se stará o zdraví oka. Optometrista je ten, který se více stará o korekci a brýle. Nejideálnější je rozhodně spolupráce těchto dvou...'' řekla MUDr. Klára Marešová, Ph. D.

 


Ve videu jsou však 3 nesrovnalosti:
1. obor optometrie nemusí být na 5 let ale v případě bakalářského studia je tříletý
2. obor optometrie nemusí být vyučován na přírodovědecké fakultě, to platí pouze pro případ výuky optometrie v Olomouci
3. Pokud Vás bolí oči (případně i hlava) nemusí to nutně znamenat oční onemocnění, může jít pouze o unavené oči z důvodu nenošení brýlí (případně špatně stanovených brýlí)

Jinak je však video velice hezky zpracované a myslíme si, že dobře vysvětluje rozdíl mezi optometristou a očním lékařem.

bottom of page