top of page

Problémy při práci na PC

Naše optiky

Optika Sokolov.jpg
Optika Chodov.jpg

Přiložená videa

úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg
úvodní foto na video.jpg

Při práci na PC můžeme pociťovat problémy s bolestí očí nebo bolestí hlavy. Dnes si popíšeme problémy ohledně Modrého světla, pre-presbyopie a presbyopie. Tedy tří pojmů, které Vám mohou pohodlí práce na PC zhoršovat.

Jaké mohou být nežádoucí vlivy u PC

- modré světlo

- nedokázání zaostřit na PC po delší době (pre-presbyopie)

- nedokázání zaostřit na PC ihned při podívání na PC (presbyopie)

- vysychání oka

Modré světlo a jeho vliv na oko

Modré světlo, které vyzařují například digitální zařízení znemožňuje tvorbu melatoninu (spánkového hormonu), díky čemuž máme méně kvalitní spánek. Doporučením je večer alespoň 9,5 hodiny (včetně spánku) nechat tvořit melatonin. To znamená nedívat se do digitálních zařízení, nebo si na toto dívání vzít filtr, který pohlcuje modré světlo. Tento filtr následně také zostřuje a zpříjemňuje sledování digitálních zařízení.

Nedokázání zaostřit na PC

Nyní si řekněme něco o dvou velice podobných problémech, se kterými se při práci na PC můžete setkat. Jsou jimi Pre-presbyopie a Presbyopie.

Při pre-presbyopii Vás může bolet hlava, bolet oči, můžou Vás oči pálit, můžou Vám slzet nebo se Vám může text rozmazat při dlouhodobé práci na blízko (PC, mobil, tablet atd.)... Pre-presbyopie se poté řeší úlevovými brýlemi, které mají boost zónu, díky které již nemáte problémy ani při dlouhodobé práci na blízko.

U presbyopie se objevují stejné problémy jako u pre-presbyopie, narozdíl od pre-presbyopie tyto příznaky přichází ihned, jakmile se do blízka podíváte. Presbyopie se poté dá řešit: Multifokálními brýlemi, Bifokálními brýlemi, Kancelářskými brýlemi, nebo více brýlemi a přehazováním podle toho, na jakou vzdálenost brýle právě potřebujete.

Vysychání oka

Při práci s digitálními zařízeními všeobecně platí, že méně mrkáme a díky tomu naše oči rychleji vysychají. Proto, pokud dlouhodobě pracujete na počítači doporučujeme Vám jednou za čas si "promrkat" čímž rozetřete slzy po rohovce která se nebude tak snadno vysušovat. Ideální je přiblížně každých 15 minut toto udělat.

bottom of page